A. Veryga: Vyriausybė priims sprendimus dėl COVID-19 vakcinų įsigijimo, bet rizikų daug

Photo by focusonmore.com on Foter.com / CC BY

Vyriausybė priims sprendimus dėl COVID-19 vakcinų įsigijimo, tačiau rizikų jas planuojant yra daug, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Prezidentūrai ir toliau atmetant galimybę šaukti Valstybės gynimo tarybą (VGT) dėl šio klausimo.

„Nesuprantu, kodėl valstybės vadovai galėtų nenorėti išgirsti apie situaciją iš pirmų lūpų. Yra atsisakoma susirinkti į posėdį, bet tai yra jau ne mano sprendimai, Vyriausybė tikrai tuos sprendimus priims dėl vakcinų įsigijimo, juo labiau, kad tai yra susiję su tam tikrais finansiniais įsipareigojimais, tai bet kokiu atveju net ir Valstybės gynimo tarybos sprendimai būtų buvę rekomendaciniai“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Veryga.

Europos Komisija išankstinio vakcinos pirkimo sutartį yra pasirašiusi su Jungtinės Karalystės ir Švedijos farmacijos įmone „AstraZeneca“, kuri gamybą planuoja pradėti viena pirmųjų.

Kaip teigė A. Veryga, pasirašius šią sutartį, šalys galėjo spręsti, ar jos nori likti ar išstoti iš pirkimo. Lietuva yra priėmusi sprendimą iš „AstraZeneca“ pirkimo nepasitraukti.

Vykdantį šį pirkimą vakcinų dozių proporcija šaliai nustatoma pagal gyventojų skaičių ir ji įsipareigoja šį kiekį įsigyti.

Pasak A. Verygos, Europos Komisijai derantis su kitų potencialių vakcinų gamintojais, svarbu nuspręsti, kokios strategijos toliau laikysis Lietuva.

„Šalis turėtų apsispręsti, ar mes diversifikuojame vakcinų įsigijimą, ar nusistatome kažkokias proporcijas vienų ar kitų vakcinų, ar vis tiktai nusprendžiame dalyvauti visų vakcinų, šiuo metu jos yra septynios, pirkime ir tam nusimatome finansus“, – kalbėjo ministras.

„Rizikų yra labai daug: gali būti kad, teoriškai, visos tos vakcinos bus patvirtintos kaip efektyvios ir tada mums jas visas reikėtų ir įsigyti nepasitraukus iš pirkimų. Atsisakius kurios nors vakcinos pirkimo, gali atsitikti taip, kad būtent ta vakcina, kurios atsisakėme, bus pripažinta efektyvi, ir tada mes tiesiog neturėtume efektyvios vakcinos“, – sakė jis.

Lygiai taip pat, pasak A. Verygos, įmanoma, jog įsipareigojusi pirkti visas vakcinas, šalis jų įsigis daugiau negu turi gyventojų ir vėliau turės spręsti, kur jas dėti.

Dėl to ministras pabrėžė, jog tai susiję su dideliais finansiniais įsipareigojimais bei strateginiais sprendimais, kurie peržengia sveikatos apsaugos ministerijos kompetenciją.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.