ES prašo PPO sudaryti arbitrų kolegiją dėl Kinijos varžymų importui iš Lietuvos

Nuotrauka BNS/ Žygimantas Gedvila

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paprašė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) sudaryti dvi arbitrų kolegijas Bendrijos ginčuose su Kinija  – vienas jų susijęs su šios šalies apribojimais importui iš Lietuvos, pranešė Europos Komisija (EK). 

Kitas ginčas susijęs su vasarį ES inicijuota byla prieš Kiniją dėl trukdymo Europos aukštųjų technologijų įmonėms pasinaudoti galimybe Bendrijos teismuose ginti savo patentus.

„Pirmenybę teikėme šiuos du reikšmingus ir sisteminius atvejus sprendžiant konsultacijomis ir tam skyrėme nemažai laiko. Tačiau tai buvo nenaudinga. Todėl mums nelieka kito pasirinkimo, kaip tik prašyti įsteigti šias PPO kolegijas“, – pranešime teigė ES prekybos komisaras Valdis Dombrovskis.

EK teigimu, abiem atvejais Kinijos veiksmai daro didelę žalą Europos verslui, o diskriminacinės Kinijos priemonės prieš Lietuvą daro poveikį Bendrijos vidaus prekybai, tiekimo grandinėms bei rinkai.

„Prašydama sudaryti PPO kolegiją ES saugo savo valstybes nares nuo Kinijos taikomų diskriminacinių priemonių, kurios, ES manymu, pažeidžia PPO taisykles“, – rašoma pranešime. 

Remdamasi Kinijos muitinės statistika EK teigia, jog Lietuvos eksportas į Kiniją šių metų sausį-spalį, palyginti su pernai tuo pat laiku, sumažėjo 80 procentų. 

Pranešama, kad PPO Ginčų sprendimo taryba ES prašymą sudaryti arbitrų kolegijas nagrinės gruodžio 20 dieną. Kinija gali vieną kartą tam prieštarauti – jei tai bus padaryta, ES atnaujins savo prašymą ir kolegija bus sudaryta Ginčų sprendimo tarybos posėdyje kitų metų sausio 30 dieną 

Procesai kolegijoje gali tęstis iki pusantrų metų.

Lietuva pernai leido Taipėjui atidaryti Taivaniečių atstovybę Vilniuje. Šis žingsnis sukėlė Pekino nepasitenkinimą  – jis apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą bei importą. Dėl to Europos Sąjunga šių metų pradžioje kreipėsi į PPO.

ES tuomet pabrėžė, kad Kinijos taikomi ribojimai pažeidžia PPO teisės normas, reglamentuojančias prekybą prekėmis ir paslaugomis.

Vis dėlto Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministrė neseniai sako tikinti, jog šalies prekyba su Kinija atsistatys – pasak jos, tai priklauso nuo Pekino, tačiau ji vylėsi, kad bendra ES prekybos politika ir Bendrijos kreipimasis į PPO pagreitins procesą.

Šiemet vasarį Bendrija į PPO kreipėsi apkaltindama Pekiną trukdžius Europos technologijų įmonėms pasinaudoti galimybe užsienio teismuose ginti savo patentus. ES teigimu, nuo 2020 metų Kinijos teismai grasino didelėmis baudomis ir kitais teisiniais sprendimais Bendrijos įmonėms, kurios savo skundus pateikė teismams kitose šalyse visame pasaulyje.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *