R. Šimašius: laukiant JT komiteto sprendimo, sovietinės skulptūros bus uždengtos

Nuotrauka BNS/ Irmantas Gelūnas

Laukiant Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių komiteto sprendimo dėl sovietinių skulptūrų Antakalnio kapinėse, jos bus laikinai uždengtos audeklu, sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Anot jo, tai bus padaryta siekiant „neerzinti žmonių“, taip pat prevenciškai saugantis nuo vandalizmo aktų – trečiadienį savivaldybė informavo, kad paminklas sovietų kariams buvo apipaišytas.

R. Šimašius sakė, kad norint nukelti paminklus iki lapkričio 1-osios, prieš mirusiųjų pagerbimo šventes, parengiamieji darbai turėjo būti pradėti jau šią savaitę. Tačiau tam sutrukdė JT komiteto pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės.

„Akivaizdu, kad nespėsime iki lapkričio 1-osios, tai mes planuojame po lapkričio 1-osios iškart pradėti darbus ir nukelti per lapkričio mėnesį. Bet kokiu atveju, jeigu tai užsitęsia bent kiek, o panašu, kad kažkiek užsitęsia, kaip tik dabar svarstėme, turint omenyje ir vandalizmo aktus, kad galbūt būtų variantas uždengti tas stelas kažkokiu audeklu, kad nei jos erzintų žmonių, nes yra dėl ko erzinti, tas memorialas toksai, ir palauktų uždengtos tos stelos“, – žurnalistams trečiadienį sakė R. Šimašius

„Nesvarstėme spalvos, galvojome, kad galbūt juoda, bet gal ir kitos spalvos galėtų būti“, – pridūrė meras, paklaustas, ar audeklas galėtų būti mėlynai-geltonas, t.y. Ukrainos vėliavos spalvų.

Kaip antradienį BNS informavo Teisingumo ministerija, JT Žmogaus teisių komiteto rašto ji sulaukė po to, kai į komitetą kreipėsi save etniniais rusais pavadinę asmenys: su Baltarusijos valdžia susitikti šių metų pradžioje važiavęs Kazimieras Juraitis, taip pat viešosios įstaigos „Tėvynės konduktoriai“, valdančios portalą pressjazz.tv, steigėjas Dmitrijus Glazkovas, Tatjana Brandt ir Anastasija Brandt. 

Pasak R. Šimašiaus, „sovietizmas ir komunizmas neturi tautybės“.

„Nors Rusijoje tai labiau užderėjo, bet iš tikrųjų tai nieko bendro neturi su tautybe, turi bendro tik su ideologija (…). Tai nėra antkapiai, tai yra sovietų ideologų suteriotos kapinės, nes jose buvo įrengta aikštė su ideologinio šlovinimo simboliais“, – pabrėžė sostinės savivaldybės vadovas.

Trečiadienį savivaldybės taryba svarsto šių skulptūrų perėmimą iš valstybės, vėliau jas ketinama dvidešimčiai metų perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui.

Šešias Antrojo pasaulinio karo sovietų karius vaizduojančias figūrines pilko granito stelas sostinės savivaldybės politikai vienbalsiai nusprendė nukelti dar birželio pradžioje, prieš tai paveldosaugininkams išbraukus skulptūras iš nekilnojamųjų kultūros vertybių registro, tačiau to padaryti iki šiol nebuvo galima galutinai neperėmus jų savivaldybės nuosavybėn.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *