Savaitgalį atliktos sudėtingos mirusio nepilnamečio donoro organų transplantacijos

Фото lrv.lt

Vilniaus Santaros klinikose mirus nepilnamečiui, atliktos sudėtingos organų transplantacijos, pirmadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras.

Penktadienį klinikų reanimacijoje konstatuota nepilnamečio mirtis. Artimiesiems davus sutikimą transplantacijai, nustatyta, kad persodinimui tinkami visi jauno žmogaus organai ir audiniai: plaučiai, inkstų ir kasos kompleksas, širdis, kepenys, ragenos.

„Jauno žmogaus, dar net nesulaukusio pilnametystės, netektis yra itin skaudi ir sunkiai pakeliama. Artimiesiems reiškiu nuoširdžią užuojautą ir ypatingą padėką, kad tokią sunkią akimirką sugebėjo priimti kilniadvasišką sprendimą ir taip kitiems žmonėms suteikti viltį tolimesniam pilnavertiškam gyvenimui“, – pranešime cituojamas Nacionalinio transplantacijos biurui vadovaujantis Artūras Bagotyrius.

Šeštadienio rytą pradėtos vykdyti itin sudėtingos, daugybę įvairių sričių medikų įtraukusios operacijos truko visą savaitgalį.

Santaros klinikose atlikta reta ir sudėtinga inksto ir kasos komplekso operacija. Organų recipientui, pasak medikų, itin pasisekė: į laukiančiųjų sąrašą jis buvo įtrauktas vos prieš kelias dienas.

Tuo tarpu inksto ir kasos komplekso donoras pasitaiko itin retai – paskutinį kartą jis registruotas prieš penkerius metus, 2016 metais.

Šiose klinikose atlikta ir kito inksto transplantacija – pacientui, kuris donoro laukė penkis mėnesius.

Transplantuoti ir retai donorystei tinkantys plaučiai. Skubiai operacijai jie išgabenti į Kauno klinikas. Šiemet tai yra pirmoji plaučių transplantacija Lietuvoje, per metus jų atliekama po vieną ar dvi. Plaučių persodinimo operacija atlikta beveik penkerius metus laukusiam recipientui.

Kaip teigia Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Širdies chirurgijos skyriaus vadovas profesorius Povilas Jakuška, plaučių recipientams tenka ilgai laukti eilėje, nes keliami didesni organų atitikimo reikalavimai. Plaučių tinkamumui labai svarbūs antropometriniai duomenys ir kraujo grupės atitikimas.

Kauno klinikose taip pat atliktos ir kepenų bei ragenų poros transplantacijos. Kepenų transplantacija atlikta ypatingą recipientui dieną – per gimtadienį.

Donorystei tikusiai širdžiai Lietuvoje tinkamo recipiento nebuvo, ji pasiūlyta užsienio valstybėms. Tinkamas recipientas atsirado Vokietijoje, tad šeštadienį atvykusi vokiečių specialistų komanda organą išgabeno į savo šalį.

Per metus atliekama apie pusantro šimto organų persodinimų. Šiemet jų atlikta daugiau kaip 50.

Šiandien plaučių transplantacijos laukia šeši žmonės, kasos ir inksto komplekso – keturi,  inkstų – 113, kepenų – 89, širdies – 41, širdies ir plaučių komplekso – penki, ragenų – 137.

Tinkamo organo ar audinio ligoniai laukia labai įvairų laiką – nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Vieniems transplantacija ženkliai pagerintų gyvenimo kokybę, suteiktų galimybę tapti savarankiškesniems, laisviau judėti, dirbti. Kitiems, tiesiogine šio žodžio prasme, dovanotų antrą gyvenimo šansą.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *